Torç Kesme Makinesi

Torç Kesme Makinesi2023-06-02T01:01:39+03:00

Torç Kesme

Torç Kesme Makinesinin Amacı

Torçla kesme makinesi, kütükleri kesmek, önceden belirlenmiş uzunluklara bölmek için kullanılır. Torçlu kesme makinesinin yapısı ve mekanik sistemleri demir-çelik endüstrisi için tasarlanmıştır.

Kesme İşleminin Prosedürü

Torç Kesme Makinesi otomatik bir sistemdir. Birkaç ana sistemin bir araya gelmesiyle oluşur; mekanik sistemler, elektrik sistemleri, soğutma suyu sistemleri, kontrol ve otomasyon sistemleri ve gaz sistemleridir.

Hareket, pnömatik kolların kütüğü yakalamasıyla başlar. Kütüğün pnömatik kollar ile sıkıştırılması ile eş zamanlı çalışma başlar. Kesme termal bir işlemdir. Kesim bittikten sonra Torçlu Kesme Arabası bir elektrik motoru yardımıyla başlangıç konumuna geri döner.

Otomatik Torç Kesme Makinası başlıca; Torçla kesme mekanizmasının bulunduğu torçla kesme arabası, torçla kesme arabasının üzerinde çalışacağı kılavuz raylar, kesim için gerekli gazların akış hızlarının ayarlanıp kontrol edildiği valf ünitesi, gerekli elektrik panoları ve elektrik sistemleri, soğutma için gerekli su sirkülasyon sistemleri, otomasyonu için kontrol ve kontrol cihazından oluşmaktadır.

Makinanın Çalışma Prensibi

Temaslı veya temassız ölçüm sisteminden giriş verildiğinde kesme başlama sinyali alınır ve sistem otomatik olarak açılır. Pnömatik sıkıştırma silindiri, kütüğü yakalar ve sıkıştırır. Torç Kesme Arabası, kesilecek kütük ile eş zamanlı olarak hareketine başlar. Aynı anda doğalgaz elektrik manyetik vanası açılır ve ardından ısıtıcı oksijenin elektromanyetik vanası açılır, 3 saniye sonra oksijen ve doğalgaz elektromanyetik vanaları kesim için açılır ve kesim işlemi başlar. Torç ayarlanan hızına göre kesmeye başlar.

Limit anahtarı çalıştığında kesme işlemi bitmiştir. Kapatma oksijen elektromanyetik valfi kapanır, 2 saniye sonra ön ısıtma oksijen elektromanyetik valfi kapanır. Pnömatik silindirin sıkıştırdığı kütük serbest bırakılır, 2 saniye sonra doğalgaz kapatılır.

Son operasyonda ise kesme arabası elektrik motoru yardımıyla başlangıç pozisyonuna döndürülür ve bir sonraki operasyon operasyona hazır hale gelir.

Torç Kesme Makinasının Döküm Tesisi İçerisindeki Yerleşimi

Torçla kesme makinesi, cıvatalı destek plakaları ile destek yapısına konulur. Her kesme arabası, döküm şeridine paralel uzanan iki paralel ray tarafından desteklenir. Bu yapılar ve raylar Aytekno Mühendislik’in kapsamı dışındadır. Her bir kesme hamlacı, telin uzunluğu boyunca hareket eden bir taşıyıcı üzerine monte edilmiştir. Bir valf sehpası, gaz ve oksijen regülatörlerini ve diğer valfleri ve kesme torçlarının her biri için ürünleri tutar.

TAMAMLANAN PROJELERİMİZE GÖZ ATIN

Go to Top